ایلام بیدار07:44 - 1401/04/07

تأکید امیرعبداللهیان بر تقویت ارتباطات بین نهادهای سیاسی و امنیتی ایران و ترکیه

وزیر امور خارجه در دیدار با همتای ترکیه‌ای بر تقویت ارتباطات و رایزنی بین همه نهادهای سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه تأکید کرد.

به گزارش ایلام بیدار ، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه  جمهوری اسلامی ایران که در نخستین سفرش به ترکیه، به دعوت «مولود چاووش اوغلو» در آنکارا حضور دارد، بعدازظهر روز دوشنبه ششم تیر ماه  در محل وزارت امور خارجه ترکیه با همتای ترکیه‌ای خود دو دور دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار با تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه گسترش مناسبات با همسایگان، جایگاه ویژه ترکیه در چارچوب سیاست همسایگی و با توجه به اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی را مورد اشاره قرار داد و بر ضرورت تقویت پیوندهای دو ملت و صیانت از منافع مشترک تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین اراده جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعال سازی سازوکارهای موجود در روابط فیمابین از جمله شورای عالی همکاری، کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون‌ها و کمیته‌های کنسولی، گمرکی، مرزی، امنیتی و رسانه‌ای را مورد اشاره قرار داد و بر ضرورت تسهیل مراودات برای ارتقای مبادلات تجاری و اقتصادی خصوصا در حوزه‌های حمل و نقل، انرژی، گردشگری، سرمایه گذاری، محصولات کشاورزی، صنعتی و تحقیقات علمی و فناوری و همچنین در تقویت همکاری‌ها در سازمان‌های منطقه‌ای تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با خطیر خواندن موضوعات مرتبط با محیط زیست خصوصا حوزه مربوط به منابع آبی و همچنین مشکلات گرد و غبار و با توجه به نشستی که در آینده نزدیک در تهران در این خصوص برگزار خواهد شد، حضور نماینده دولت ترکیه در این نشست با هدف بررسی و طراحی اقدامات مشترک برای مقابله با آن در سطح منطقه را با اهمیت خواند.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به ضرورت صیانت دو کشور از دسیسه‌ها و مانع تراشی‌های مغرضانه رژیم نامشروع صهیونیستی، با تاکید بر پیوندهای عمیق و ریشه دار بین دو ملت، تقویت ارتباطات و رایزنی بین همه نهادهای سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را  مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان همتای ترک خود را در جریان آخرین تحولات مذاکرات برای رفع تحریم‌ها قرار داد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این دیدار با قدردانی از حضور وزیر امور خارجه کشورمان در آنکارا، با ابراز رضایت از روند رو به رشد همکاری‌های اقتصادی و تجاری فیمابین در ماه‌های اخیر، هدف تدوین شده از سوی رهبران دو کشور برای ارتقای روابط تجاری و برگزاری بیست و نهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک را در ارتقای سطح همکاری‌ها موثر خواند.

تحولات مربوط به سوریه در چارچوب سازوکار آستانه، مسائل قفقاز و هماهنگی نزدیک‌تر در ابتکار ٣+٣، دفاع از آرمان فلسطین و حفظ هویت اسلامی قدس شریف،  تلاش برای توقف جنگ در اوکراین، مخالفت ترکیه با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه دو کشور بود. 

در این دیدار همچنین پیش نویس سند برنامه جامع همکاری‌های بلندمدت بین دو کشور از طرف امیرعبداللهیان در اختیار وزیر امور خارجه ترکیه قرار گرفت تا در دستور کار بررسی از سوی طرف ترکیه‌ای قرار گیرد.

انتهای پیام/ک