کد مطلب: 30801
تاریخ انتشار : 1396-10-24 12:19
آیا کشوری که خود را هژمون برتر جهان می داند و مردم خود را مردمی باهوش و فرهیخته می شمرد می تواند فردی را به عنوان رئیس جمهور برگزیند که هزینه‌های کشورداری را بالا برده و افول قدرت آن را بدنبال داشته باشد؟

محمد صادق غلامی::  حقیفتا رهبر فرزانه انقلاب را در دوران معاصر می توان –جدای از جایگاه رفیع و الهی ولایت فقیهی معظم‌له – یکی از معدود کسانی دانست که در عرصه سیاست و روابط بین‌الملل در محیط داخلی منطقه‌ای و بین‌المللی مفهوم‌سازی می‌کنند و مفاهیم نو وبدیع و پرمحتوایی را در گفتمان سیاسی جمهوری اسلامی ایران و دنیای اسلام وارد می کنند.

در دیدار هرسال حضرت ایشان با مردم قم به مناسبت گرامیداشت 19 دی غیر از تحلیل جامعی که درباره اغتشاشات اخیر و بیان مثلث شومی که در این توطئه اخیر علیه کشور دست داشتند، چند واژه مهم را به کار بردند که « دیوانه‌بازی‌های نمایشی» یکی از آنها بود.

ایشان فرمودند: حضرات هیئت حاکمه آمریکا! ..... این آقایی که در رأس آنجا است بداند هم اجزای حکومت [آمریکا] و دور‌و‌بری‌ها! این دیوانه‌بازی‌های نمایشی هم بی‌جواب نخواهد ماند(19/10/1396)امروز حدود یکسال از ریاست جمهوری ترامپ و تیم وی در آمریکا می گذرد . در این مدت یکی از مسائل قابل تامل حرکات نمایشی، خرق عادت ، خلاف عرف دیپلماتیک و مضحک ترامپ بود که در صحنه های مختلف همگی شاهد آن بوده ایم و بعضا هم در این زمینه تحلیل هایی نوشته شده است.

اما آیا این شومن بازی‌ها حقیقت دارد؟ آیا واقعا ترامپ همین است که ما می بینیم ؟ آیا کشوری که خود را هژمون برتر جهان می داند و مردم خود را مردمی باهوش و فرهیخته می شمرد می تواند فردی را به عنوان رئیس جمهور برگزیند که هزینه‌های کشورداری را بالا برده و افول قدرت آن را بدنبال داشته باشد؟

طبیعتا پاسخ منفی است. آنچه قابل تحلیل و بررسی است این است که بنظر می رسد در بدو شروع بکار دولت جدید آمریکا؛ یک صدای واحد و هماهنگ مبنی بر عدم تعادل روحی و روانی شخص رئیس‌جمهور آمریکا شنیده می شود که این موضوع توسط رسانه‌های آنها نیز همچنان در حال پمپاژ به افکار عمومی دنیا است. افرادی که با اصول اولیه کشورداری و مدیریت آشنایی دارند بخوبی می‌دانند هرگونه تصمیم‌گیری نهایی در هر زمینه‌ای لازم است از پیش توسط تیمی که عنوان تصمیم‌ساز به آنها اطلاق می شود بررسی و پرداخته شود. یک پایه اصلی تصمیم سازان در آمریکا در دولت‌های مخلف –چه جمهوری خواهان و چه دموکرات ها – لابی پولدار صهیونیسم و مشخصا کمیته روابط عمومی آمریکا- اسرائیل (American Israel Public Affairs Committee) مشهور به آی‌پک می باشد. دیگر پایه تصمیم‌ساز در آمریکا تیم مشاورین و حزبی است که رئیس‌جمهور از آن برخاسته است.

این گروه براساس آرمان ها و ارزش های مورد نظر خود اقدام به برنامه ریزی و تدوین راهبرد برای کشور و سیاست های جهانی آمریکا می کند. گواه بر این مدعا نیز در یک بررسی ساده اولیه در موضع‌گیری‌های آقای ترامپ و بوش پسر- هر دو برخاسته از جمهوری‌خواهان- قابل اثبات است. تحلیل گفتمانی و سیاست‌ورزی بوش پسر و آقای ترامپ شما را به آبشخوری واحد می‌رساند که می تواند آرمان‌ها و ارزش‌های جمهوری خواهان آمریکا را در نگاه شما ترسیم نماید.

پایه اصلی دیگر تصمیم‌سازی برای دولت‌مردان آمریکا ارزش‌ها و آرمان‌های آمریکایی است که بخش عمده آن برخاسته از تفکر هژمون برتر این کشور در جهان می‌باشد. لذا این خطاست که ما فکر کنیم کشوری با این عقبه فکری و مالی، فقط یک فرد تصمیم گیرنده نهایی در امور مختلف کشور است . اما اینکه چه سیاستی پشت این دیوانه‌بازی‌های نمایشی ترامپ نهفته است فعلا کاملا بر کسی بیرون از آمریکا مشخص نیست لیکن آنچه قابل تبیین و پیش‌بینی است اینکه دلیل این راهبرد دیوانه‌بازی‌ها با گذشت زمان دوره ریاست جمهوری ترامپ خود را نشان خواهد داد ، هر چند نباید از ویژگی های شخصیتی و تربیتی هر فردی نیز غافل ماند . 

 

انتهای پیام/الف

دیدگاه شما

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب