سرویس: گروه شهرستانیکد خبر: 1525|19:38 - 1391/11/25
نسخه چاپی

توسعه منطقه هلیلان و رفع مشکلات آن نیازمند تبدیل هلیلان به شهرستان است

توسعه منطقه هلیلان و رفع مشکلات آن نیازمند تبدیل هلیلان به شهرستان است
بخش هلیلان امروزه از لحاظ وسعت، جمعیت، قابلیتهای کشاورزی و دامداری، موقعیت ژئوپلوتیک و دیگر شاخصه ها همچون شهرستان سیروان قابلیت تبدیل شدن به شهرستان را دارد.

 

عبور رودخانه سیمره از این منطقه از حیث کشاورزی آن را در موقعیت برجسته ای در سطح استان قرار داده است که در کنار ویژگی های اقلیمی و گردشگری آن ،به خصوص در دهستان زردلان سردسیر می تواند این بخش را به یک قطب مهم کشاورزی و نیز گردشگری تبدیل نماید.

قرار گرفتن این بخش در مجاورت جاده مواصلاتی کرمانشاه به خوزستان و نیز همسایگی با دو استان لرستان و کرمانشاه از دیگر امتیازاتی است که می تواند زمینه شکوفایی اقتصادی هلیلان را فراهم آورد.

 اما متاسفانه در اثر کم توجهی به این منطقه تا کنون زمینه فعلیت یافتن استعدادهای بالقوه این بخش فراهم نشده است .

از سوی دیگر قرار گرفتن این بخش میان دو منطقه جرم خیز کوهدشت و جلالوند کرمانشاه ،هلیلان را تا حدود زیادی از حیث جرم شناسی اقلیمی، آسیب پذیر ساخته که وسعت زیاد منطقه، پراکندگی روستاها و صعب العبور بودن برخی جاده های روستایی این وضعیت را بغرنج تر ساخته است،به گونه ای که هم اکنون شهر توحید مرکز بخش هلیلان با مرکز شهرستان حدودا هفتاد کیلومتر فاصله دارد که این بعد مسافت برای برخی روستاها علی الخصوص در شاران و زردلان به نزدیک یکصد و سی کیلومتر می رسد.

 بدیهی است این مساله تا حد زیادی مشکلاتی را در عرصه های مبارزه و پیشگیری از جرم برای دادگستری و هم چنین نیروهای انتظامی فراهم آورده است .

عدم استقرار نیروهای تخصصی پلیس همچون پلیس آگاهی و امنیت نیز در کنار موارد بالا بر این دشواری افزوده است.

بخش هلیلان امروزه از لحاظ وسعت، جمعیت، قابلیتهای کشاورزی و دامداری، موقعیت ژئوپلوتیک و دیگر شاخصه ها همچون شهرستان سیروان قابلیت تبدیل شدن به شهرستان را دارد.

بدیهی است تبدیل این بخش به شهرستان و در ادامه آن تمرکز ادارات درآن در کنار استقرار پلیس تخصصی و تقویت نیروهای فعلی می تواند تسهیل در خدمت رسانی به مردم در بخش اداری و برخورد سریعتر و مناسب تر با جرایم احتمالی را در پی داشته باشد.

 استقرار امام جمعه در بخش هلیلان مساله دیگری است که تنها در سایه تبدیل به شهرستان تحقق می یابد که به نوبه خود اثرات مثبت فراوانی را از حیث ارتقاء وضعیت معنوی و فرهنگی هلیلان و در پی آن کاهش آسیب های اجتماعی و آمار جرایم در پی خواهد داشت،که همه این مسائل به خصوص کاهش آمار جرایمی همچون سرقت و نزاع های طایفه ای می تواند به طور چشمگیری جذب سرمایه های بخش خصوصی در حوزه کشاورزی و گردشگری را در هلیلان موجب شود که بی تردیدعلاوه بر توسعه همه جانبه هلیلان و تاثیر مستقیم آن بر اقتصاد استان زمینه توقف مهاجرت مردم به شهرهای بزرگ و حتی بازگشت مهاجرین را فراهم آورد.

بنابراین تبدیل این بخش به شهرستان زمینه ساز رونق اقتصادی، توسعه همه جانبه منطقه، ایجاد اشتغال پایدار و استفاده بهینه از ظرفیت های منطقه می شود.

محمد حسنوند -سرپرست دادگاه عمومی بخش هلیلان

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب