سرویس: اجتماعی
کد خبر: 66137
|
08:34 - 1403/04/20
نسخه چاپی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام:

موردی از «تب دنگی» در ایلام مشاهده نشد

موردی از «تب دنگی» در ایلام مشاهده نشد
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در ایلام و کشور موردی از بیماری بومی «تب دنگی» مشاهده ویا گزارش نشده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «ایلام بیدار»،  علی نیکونهاد صبح امروز در جمع اصحاب رسانه ایلام اظهار کرد: در استان ایلام و کشور موردی از بیماری بومی تب دنگی مشاهده نشده و مواردی که طریق وزارت بهداشت و درمان و یا در فضای مجازی اعلام شده موارد ورودی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس و مرزهای شرقی کشور بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به اینکه پایش و رصد این بیماری در مرزهای کشور به‌ویژه در مرز مهران با جدیت در دستور کار قرار دارد، ابراز کرد: در مرز مهران نیز به‌صورت ویژه و اختصاصی با حضور عوامل و کارشناسان بهداشتی، باتوجه‌به ترانزیت بار در این مرز، کار رصد و پایش این بیماری انجام می‌شود.

نیکونهاد گفت: تخم پشه آئدس عامل ایجاد و انتقال بیماری تب دنگی می‌تواند از طریق بار و بسته‌های باری به نقاط دیگر منتقل شود و براین‌اساس رصدهای لازم در مرز مهران انجام می‌شود و خوشبختانه تا کنون موردی از پشه آئدس در این استان پیدا نشده است.

 وی با بیان اینکه پشه آئدس بیشتر در نقاطی که زمین نمناک بوده و یا آب‌های ساکن و ماندآب موجود روی سطح زمین می‌تواند رشد کند، افزود: تب دنگی بیماری ویروسی است که بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری دیده می‌شود و نوع خفیف آن با تب و علائم مشابه آنفولانزا همراه بوده و درد همراه با تب بالا، درد بالای حدقه چشم و خونریزی از لثه و بینی از دیگر علائم شدید این بیماری است.

 نیکونهاد با اشاره به اینکه در موارد خفیف این بیماری ممکن است حال بیمار به‌مرور رو به بهبودی خواهد رفت، افزود: لازم است که هم استانی‌های عزیز در صورت مشاهده اولین علائم به پزشک مراجعه کنند و تحت درمان قرار گیرند.
 

انتهای خبر/م

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب