سرویس: استان ایلام
کد خبر: 60113
|
00:17 - 1403/04/17
نسخه چاپی

ایلام بیدار گزارش می‌دهد؛

روایتی از آیین‌های مردم ایلام در ایام محرم

روایتی از آیین‌های  مردم ایلام در ایام محرم
مردم ایلام در ماه محرم در مناطق مختلف آداب مختلفی را برای زنده نگه‌داشتن این ایام دارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «ایلام بیدار»، در فاصله چند روز مانده به ایام محرم، حال و هوای ایلام و دیگر شهرستان‌های استان رنگ ماتم و اندوه به خود گرفته و عزاداران حسینی با شور وصف‌ناپذیری خود را آماده برگزاری آیین‌های این ماه می‌کنند.

 

مردم یک‌دست شیعه‌نشین ایلام از قدیم‌الایام ارادت خاصی به خاندان اهل‌بیت عصمت و طهارت داشته‌اند .

 

قبل از شروع این ماه برای آماده‌سازی  و برپایی مقدمات آیین سوگواری در مساجد و حسینیه‌ها تلاش کرده و با برافراشتن پرچم بر سر در منازل و مغازه‌های خود ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان نشان داده‌اند. با آغاز ماه محرم، در این استان  شاهد برپایی مراسم و آیین‌های ویژه‌ای هستیم که در شهرها، روستاها و مناطق مختلف ایلام با حضور مردم برگزار می‌شود.

 

اجرای برنامه‌های ایام محرم به اشکال مختلف

 

حسین حیدری کارشناس امور اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت: مردم استان ایلام در این آیین‌ها که به اشکال مختلف برگزار می‌شود عشق و ارادت خود را به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش نشان داده و در سوگ آنان عزاداری و نوحه‌سرایی می‌کنند.

 

وی افزود: اجرای تعزیه، تشکیل هیئت‌های عزاداری، سینه‌زنی و زنجیرزنی، اطعام و نذری دادن به‌ویژه در شب‌های تاسوعا و عاشورا و شام غریبان از جمله سنت‌هایی است که هر سال در ماه محرم در استان ایلام برگزار می‌شود.

حیدری در ادامه گفت: تعزیه یکی از این سنت‌هاست که طرف‌داران زیادی دارد، هنرمندان این استان تعزیه را نوعی هنرنمایی برای تثبیت و تجلی نهضت حسینی و قیام عاشورا می‌دانند و معتقدند زیبایی نهضت کربلا در تعزیه ناب و اصیل متجلی می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: طبق سنت‌های محلی در استان ایلام در ایام تاسوعا و عاشورا عموماً مردم این استان در عزاداری‌ها به‌صورت گروه‌گروه از طریق هیئت‌های محلی حرکت می‌کنند و عمدتاً با خود علم حمل می‌کنند و اغلب به سینه‌زنی و زنجیرزنی می‌پردازند.

 

حیدری بیان داشت: برپایی خیمه نیز یادآور خیمه‌های امام حسین (ع) در کربلاست، اطعام دادن و نذری دادن در ماه محرم مخصوصاً در شبهی تاسوعا و عاشورا به عزاداران حسینی یکی دیگر از رسومات این استان به شمار می‌رود.

 

آیین‌های سنتی ایلامی‌ها 

 

میلاد کرمی مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت: به هر گوشه از ایلام که سر بزنید با آداب‌ورسوم متفاوت و زیبایی مواجه می‌شوید که دیدن هرکدام لذت خاص خود را دارد، اما یکی از مهم‌ترین این مراسم، «چمر» است که فقط برای مردها و بزرگان دین یا ایل برگزار می‌شود هدف از برگزاری این مراسم نیز پاسداشت اقدامات ارزشمند و یادآوری بزرگی این افراد است.

 

وی افزود: در این مراسم آهنگ عزا به‌وسیله ساز و دهل نواخته می‌شود و زنان و مردان شانه‌های خود را گل‌مالی می‌کنند و سرایندگان به زبان محلی به خواندن و سرایش اشعار و آوازهایی با ذکر دلاوری‌ها، شهامت‌ها، شاخص‌های خوب ائمه اطهار می‌پردازند.

 

کرمی بیان داشت: اطعام فقرا و عزاداران از آداب‌ورسوم مردم استان ایلام در ماه محرم و در عزاداری‌های خاص این ماه است این رسم با نوحه‌خوانی و سینه‌زنی همراه است.

 

مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: برپایی خیمه‌ها که نمادی از خیمه‌های امام حسین (ع) و یارانش در کربلاست. مردم با مشاهده این خیمه‌ها و گریستن در عزای حسینی، یاد شهدای قیام کربلا را در اذهان زنده می‌کنند.

وی در ادامه گفت: نذری دادن؛ اطعام فقرا و عزاداران نیز از دیگر سنت‌هاست که در روزهای تاسوعا و عاشورا به اوج خود می‌رسد در این روزها بسیاری از مردم در خانه‌های خود یا مساجد و تکایا به نذری دادن مشغول می‌شوند و در عزای حسینی می‌گریند.

 

 

سینه‌زنی و زنجیرزنی؛ در این سنت پسندیده گروه‌هایی از مردم در قالب هیئت‌های عزاداری سامان‌دهی شده در نقاط معینی از سطح شهرها و روستاها حرکت کرده و با نوحه‌خوانی رهبر گروه به زنجیرزنی یا سینه‌زنی می‌پردازند.

 

در ایلام در هر محله یک تکیه است که زنان و مردان به سیاه‌پوش کردن آن مبادرت می‌ورزند. در اکثر تکایا، مساجد، حسینیه‌ها و حتی خانه‌ها مراسم روضه‌خوانی و ذکر مصیبت امام حسین (ع) بر پا می‌شود.

 

از شب اول ماه محرم در مساجد و تکایا پس از نماز مغرب و عشاء مجالس مداحی، ذکر مصیبت و سینه‌زنی برپا می‌شود علاوه‌برآن عزاداران در اماکن ذکر شده با اطعام نذری پذیرایی می‌شوند.

 

غذای نذری که شامل آبگوشت و یا برنج و گوشت است عمدتاً با همیاری اهالی هر محله تهیه شده و یا اینکه دو یا چند خانوار با همیاری مبادرت به پخت غذای نذری در ایام ماه محرم می‌کنند .

 

 

 

انتهای خبر/ر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب