سرویس: استان ایلامکد خبر: 56588|09:56 - 1401/08/11
نسخه چاپی

اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی در کمیسیون اجتماعی مجلس

اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی در کمیسیون اجتماعی مجلس
رییس کمیته رفاه و تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از تصویب طرح اصلاح ماده (۵) بیمه کارگران ساختمانی در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش ایلام بیدار ، “علی اکبر بسطامی”،رییس کمیته رفاه و تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامیروز چهارشنبه در گفت و گویی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در کمیسیون اجتماعی نزدیک به ۲ سال است که درصدد اصلاح ماده ۵ قانون کارگران ساختمانی است و اصلاح این ماده قانونی را بررسی می‌کند که طرح اصلاح ماده(۵) قانون بیمه کارگران ساختمانی از موضوعاتی بود در شانزدهم فروردین ماه سال‌جاری مطرح و پس از جلسات متعدد و فشرده، امروز اصلاح ماده(۵) قانون بیمه کارگران به تصویب رسید.

وی با اعلام این که شمار کارگران ساختمانی در کشور برابر با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برآورد شده و از این تعداد، حدود ۸۳۰ هزار نفر(براساس آخرین آمار سازمان تامین اجتماعی) مشمول بیمه کارگران ساختمانی هستند و مابقی  نیز در نوبت شمول این بیمه قرار دارند، اظهار داشت: با اجرای این طرح که بزودی در صحن مطرح و انشالله با کمک نمایندگان انقلابی یازدهم تصویب خواهد شد، مشکل بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر در سطح کشور حل خواهد شد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس ماده ۵، سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت ۷ درصد حق بیمه سهم بیمه شده یعنی کارگر و ۱۵ الی ۲۰ درصد مجموع عوارض صدور پروانه یعنی مالک نسبت به تداوم بیمه کارگران ساختمانی اقدام کند.

وی با بیان اینکه پس از تصویب این قانون هیچ‌یک از کارگران ساختمانی نباید فاقد پوشش بیمه‌ای باشند، ادامه داد: نوع پرداخت بیمه از پروانه ساختمانی به دستمزد کارگر ساختمانی متصل می‌شود و درصدی از دستمزد کارگر که در حداقل دستمزد سالیانه به ازای هر متر ساختمان تعیین می‌شود و متقاضیان ساختمان‌سازی این مبلغ را پرداخت می‌کنند که محاسبه حق بیمه در روستاها یک درصد و در شهرها چهار درصد می‌باشد.

بسطامی با اعلام این که دولت از کارگرانی که برای حق بیمه کارگران ساختمانی مشکل دارند، چتر حمایتی در نظر خواهد گرفت، گفت: پنج هزار میلیارد اعتبار برای اجرای این طرح در مجلس در نظر گرفته شده است.

 

انتهای پیام/ر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین ها