سرویس: استان ایلامکد خبر: 56189|14:14 - 1401/07/14
نسخه چاپی

رفیق نیمه‌راه در ساخت مسکن جوانان؛

ترمز تسهیلات مسکن روستایی کشیده شد/ مصوباتی که 80 درصد متقاضیان مسکن را فراری می‌دهد

ترمز تسهیلات مسکن روستایی کشیده شد/ مصوباتی که 80 درصد متقاضیان مسکن را فراری می‌دهد
متقاضیان واحد مسکن روستایی می‌گویند با مصوبه جدید دولت شرایط دریافت تسهیلات 200 میلیون تومانی را ندارند.

به گزارش ایلام بیدار ، بناهای نیمه‌کاره روستایی رها شده در چند قدمی منازل مسکونی که به دلیل فرسودگی هر لحظه ممکن است فرو بریزد علامت سوالی بود که ذهن هر کسی را به خود مشغول می کرد.

 

نه از صدای بنا برای درخواست چهارک آجر خبری است و نه صدای بیل کارگران برای ساختن ملات به گوش می‌رسد، علف‌های هرزی هم که از کف بتن به مرحله تکامل رشد رسیده و در فصل پاییز آن طراوت خود را از دست داده بیانگر آن است که این بنا حداقل یک سال نیمه‌کاره رها شدند.

 

سوژه‌ای که در این میان ما را به سمت خود کشاند، دیدن پیرمردی با پمپ دستی در حال استفاده از علف کش در محوطه ساختمان نیمه‌کاره بود، وقتی مسئله را جویا شدیم بیان کرد می‌خواستم برای فرزندانم در این مکان خانه‌ای بسازم و از آنجا که تسهیلات ندادند و مشخص نیست این تسهیلات کی پرداخت شود می‌خواهم در این جا سبزی‌کاری کنم، شاید سبزی‌ها زودتر از تسهیلات مسکن به دستش برسد.

سیدمحمود حسینی پیرمردی که سالها ساکنروستای محمدآباد است، بعد از مدتها قصد کرده تا قطعه زمینش را برای فرزندان تبدیل به خانه کند تا سقفی برای زندگی داشته باشند اما با گرفتن تسهیلات 30 میلیون تومانی که دو سال پیش گرفته و با اندک سرمایه‌اش توانسته پی ساختمان را بریزد و ستون‌های ساختمان نیمه‌کاره حالا زخم عمیقی بر دلش نشانده است و از مسئولان گلایه دارد که چرا کسی به درد دلش توجهی نمی‌کند.

این پیرمرد روستایی حالا همین زمین را سمپاشی می‌کند و می‌گوید هنوز وام نگرفتم و معلوم نیست که به ما تعلق بگیرد برای همین قصد دارم علف های هرز را از بین ببرم و محصولی بکارم تا بالاخره کسی پیدا شود و کارمان را راه بیندازد.

کمی آن طرف‌تر هم چند ساختمان که از نوع فنداسیون آن مشخص بود از متقاضیان تسهیلات مسکن روستایی هستند نیمه‌کاره رها شده بودند به چشم می خورد و این مسئله نشان می‌داد که گره‌ای در کار طرح مسکن روستایی افتاده است.

رمضانپور،  دهیار روستای محمدآباد  نیز در این بارهگفت: حدود 80 درصد واحدهای مسکونی روستای محمد آباد طی سالیان گذشته تاکنون با تسهیلات و حمایت‌های بنیاد مسکن، دفاتر امور روستایی، فرمانداری و بخشداری نوسازی و بهسازی شده است، استقبال خوب مردم از تسهیلات مسکن روستایی باعث شد تا این اتفاق خوب رقم بخورد.

وی بیان کرد: اما مدتی است که ارائه تسهیلات مسکن روستایی متوقف شده و ساخت و سازها هم از رونق افتاده است قرار بود مبلغ تسهیلات افزایش پیدا کند نه اینکه تعطیل شود، این بلاتکلیفی اصلا خوب نیست و باید برای آن چاره اندیشی شود.

جوان دیگری از اهالیروستای محمدآباد که متقاضی تسهیلات مسکن است کیف بزرگی که بر دوش دارد را نشان می دهد و می گوید داخل این کیف پر از مدارک است، روزی دو یا سه بار بنیاد مسکن مراجعه می کنم می گویند بودجه نیست، رف ما این است اگر بودجه ندارید را به مردم اعلام میکنید تا دلخوش شوند، یک بندیل میلگرد30 را میلیون تومان خریدم، دیگر توانایی ساخت و ساز را با چندرقاز حقوق ندارم و حالا باید ساختمان را نیمه کاره رها کنم و چشمم فقط به تسهیلاتی که قرار است دولت بدهد باشد.

تازه داماد دیگری که براینوعروسش کار خانه‌سازی را شروع کرده تا زندگی خود را زیر یک سقف مشترک شروع کنند به خاطر نگرفتن وام مسکن خیلی عصبانی است و با زبان تند و تیز خطاب به مسولان می گوید این وام را به ما بدهید تا مسکن نیمه کاره خودمان را جمع کنیم زشت است، کمی خجالت بکشید.

وی می گوید: دو سال است برای گرفتن وام بلاتکلیف هستم، نه وام صد میلیونی گیرم آمد و نه 200 میلیون تومانی نصیبمان شد، هر بار به بانک مراجعه کردیم گفتند فعلا خبری نیست، بخشداری می رویم ما را به بنیاد مسکن پاس می دهند واقعا نمی‌دانم چگونه صدایم را به مسئولان بالارده برسانم که فرجی در کارمان اصل شود.

این جوان روستایی افزود: خودتان بهتر می دانید سیمانی که کیسه ای 35 هزار تومان خریده بودم حالا شده 45 هزار تومان، آجر ایتال هزار تومانی شده 3 هزار تومان؛ چرا باید تاخیر در تسهیلات بانکی به ضرر مردم تمام شود، دلمان را به گرفتن وام خوش کردیم تا خانه دار شویم، حالا پولمان در این واد نیمه کاره بلوکه شده است.   

 

 رضا صادقی‌راد دهیار روستای کماسی نیزمی گوید:  هشت ماه است برای متقاضیان تسهیلات مسکن روستایی پروانه صادر کردیم و مردم منتظر دریافت وام 200 میلیون تومانی هستند متاسفانه تاکنون هیچ کسی این تسهیلات را دریافت نکرده است.

وی افزود: معرفی ضامن کارمند برای گرفتن وام مسئله ای است که باعث شده خیلی از روستائیان نتوانند از شرط لازم دریافت تسهیلات برخوردار باشند از دولت انتظار می رود از طریق ضمانت زنجیره ای گره مشکلات این بخش را باز کند تا مردم از سرگردانی رها شوند.

ماجرا از آنجا آب می خورد که دولت وعده ارائه تسهیلات 200 میلیون تومانی را با توجه به تورم گرانی حدود هشت ماه گذشته ارائه می کند و متقاضیان تسهیلات روستایی که در گرانی بازار با تسهیلات 100 میلیون تومانی می دیدند کاری از پیش نمی برند منتظر مصوب شدن این تسهیلات بودند که دولت در چند هفته گذشته این تسهیلات را مصوب کرد اما در مصوبه دولت موضوعاتی وجود دارد که باعث شده متقاضیان مسکن دستشان از این تسهیلات کوتاه بماند و باعث گلایه مندی آنها شده است.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب