سرویس: استان ایلامکد خبر: 56158|07:57 - 1401/07/12
نسخه چاپی

ایلام بیدار گزارش می دهد؛

تحول علمی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی؛ دشمنان به دنبال تخریب ساختارها هستند

تحول علمی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی؛ دشمنان به دنبال تخریب ساختارها هستند
مقایسه دستاوردهای قبل وبعد از انقلاب نشان می دهد که در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی به پیشرفت های بزرگی دست یافته است واین در حالی است که دشمنان سعی در تخریب ساختارها به بهانه های مختلف هستند.

به گزارش ایلام بیدار ، از آنجایی که رشد اقتصادی در هر کشور معیار خوبی جهت نشان دادن توسعه یافتگی یا عدم توسعه یافتگی یک کشور محسوب می شودلذا فعالیت های اقتصادی کشورمان در قالب رشد علمی در دو زمان متفاوت،قبل وبعد از انقلاب قابل مقایسه باهم نیست.

علاوه بر فقرو توزیع نامتعادل ثروت ودرآمد در دوران قبل از انقلاب،دولت با کاهش بی رویه رشد اقتصادی و علمی  روبه رو بوده است.ولی متفاوت از این اقتصاد مستهلک،بعد از انقلاب و حتی در دهه اخیر تحقق رشد علمی بالابه مقامات ایران امکان آن را داد تا در عرصه های جهانی بدرخشند.

پیشرفت های علمی ایران با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست

دكتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: پایگاه استنادی بین المللی اسكوپوس اطلاعات مدارك منتشر شده توسط پژوهشگران كشور را از سال 1197 هجری شمسی مستند كرده است. انقلاب اسلامی 160 سال بعد به وقوع پیوست و هم اكنون 39 سال از انقلاب اسلامی می گذرد. در این پایگاه در فاصله 160 سال قبل از انقلاب تنها 3071 مدرك از ایران نمایه سازی شده است در حالیكه تعداد مدارك ثبت شده بعد از انقلاب اسلامی به 397 هزار و 212 مورد می رسد. بنابراین هر چند زمان یك چهارم بوده است، اما تولید علم حدود 130 برابر شده است.

دهقانی اظهار داشت: همان طور كه رهبری انقلاب اشاره نمودند در دوران قاجار و پهلوی، حركت علمی كشور به دلایل خاص متوقف شد و در زمانی كه دوران شكوفایی علمی در اروپا بود، ما نتوانستیم از استعدادها و زمینه های علمی و اخلاق علمی خود استفاده كنیم، بنابراین از حركت علمی دنیا عقب ماندیم با این حال پیروزی انقلاب اسلامی همچون زلزله ای برای دنیای غرب و شرق آن روز بود، به طوری كه تأثیر بسیار زیادی در دانشگاه ها گذاشت.

 

وی گفت: از انقلاب اسلامی تا بعد از جنگ تحمیلی حدود هزار و 800 مدرك از پژوهشگران ایرانی در سطح بین المللی ثبت شده بود. از بعد از جنگ تحمیلی تا سال 1376 تعداد مدارك كشور به پنج هزار و 272 مورد رسید و تا سال 1386 تعداد مدارك كشور از مرز 72 هزار و 800 مورد گذشت و تاكنون تعداد مدارك كشور بالغ بر 317 هزار مورد است.

سرپرست ISC گفت: یكی از پرسش هایی كه همواره در زمینه تولید علم صورت می گیرد، این است كه بیشترین تولیدات علمی در كدام حوزه های موضوعی انجام گرفته و سهم حوزه های موضوعی مختلف و نیز میزان رشد آنها بعد از انقلاب چگونه بوده است؟

دهقانی گفت: اگر حوزه های موضوعی به پنج بخش علوم مهندسی، علوم پزشكی، علوم انسانی واجتماعی، علوم پایه و علوم كشاورزی تقسیم شود، میزان افزایش سهم هر حوزه موضوعی پس از انقلاب اسلامی مشخص می شود. میزان مدارك ثبت شده برای قبل و بعد از انقلاب برای تمام حوزه های موضوعی بسیار بالا بوده و به وضوع قابل مشاهده است. به طوری كه بیش از 97% از تولید علم كشور در حوزه علوم انسانی و اجتماعی مربوط به دوران بعد از انقلاب اسلامی است. همین رقم برای علوم كشاورزی نزدیك به 98% ، برای علوم پزشكی نزدیك به 99%، برای فنی و مهندسی و علوم پایه نزدیك به 100% است.

وی افزود: ولی با توجه به ظهور فناوری های جدید و لزوم توسعه و گسترش علوم در برخی حوزه ها، میزان رشد آنها با یكدیگر متفاوت است. بر اساس آمار استخراج شده حوزه علوم پایه با رشد 265 برابری بالاترین میزان رشد را داشته است. حوزه های موضوعی مهندسی، حوزه پزشكی، كشاورزی و علوم انسانی به ترتیب رشد230 ، 76 و 41 و 37 برابری از نظر تعداد مدارك ثبت شده نسبت به قبل از انقلاب را داشته اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) خاطرنشان كرد: در طول زمان دانشگاه های كشور بزرگتر شده و همین طور با توجه به حوزه های كلان موضوعی به گروه های مختلف تقسیم و برخی از دانشگاه ها به پزشكی و جامع تقسیم شدند. همچنین برخی دانشگاه های تخصصی و نیز دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور ایجاد و گسترش یافتند. با این حال مقایسه تولید علم این دانشگاه ها قبل و بعد از انقلاب اسلامی نشان از رشد علمی قابل توجه آن ها دارد. به طوری كه 98% از تولید علم دانشگاه تهران مربوط به دوره بعد از انقلاب اسلامی است و تنها 2% آن مربوط به دوران قبل از انقلاب می باشد.

وی افزود: همین رقم برای دانشگاه صنعتی شریف 99% است و تنها 1% از تولید علم این دانشگاه مربوط به دوران قبل از انقلاب است. همچنین 99.9% از تولید علم دانشگاه صنعتی امیركبیر مربوط به دوران بعد از انقلاب اسلامی است. همین رقم برای دانشگاه شیراز حدود 95% است.

 

نرخ رشد علمی ایران 11 برابرِ نرخ رشد میانگین جهانی است

در ادامه فضائلی که در پایگاههای معتبر جهانی  به محور علم و دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این بخش اشاره کرد که به بخشی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

رتبه علمی منطقه‌ای و جهانی برحسب مقالات و مدارک علمیرشد 129 برابری تعداد مدارک نمایه شده از ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی براساس پایگاه استنادی اسکپوس نشان میدهد تعداد مدارک نمایه شده، 3071 مدرک قبل از انقلاب و 397212 مدرک بعد از انقلاب اسلامی است.

کسب رتبه اول منطقه و شانزدهم جهان توسط ایران در سال 2018 که این رشد عمدتا در دو دهه اخیر رخ داده است. در نظام رتبه بندی سایماگو براساس پایگاه استنادی اسکوپوس، ایران در سال 1996 در 52 جهانی و رتبه 5 منطقه قرار داشته است.

درصد سهم ایران در تولید مقالات علمی دنیا نسبت به قبل از انقلاب اسلامی 656 برابر شده است. این سهم قبل از انقلاب اسلامی 3 هزارم درصد بوده است که در 2017 مطابق نظر ISI به 95/1 درصد و مطابق نظر اسکوپوس به 97/1 رسیده است.

تعداد مقالات چاپ شده ایران از ابتدای انقلاب تا سال 2016 برحسب گزارش ISI  ، 69برابر و برحسب گزارش اسکوپوس 75 برابر شده است.

ایران به رتبه اول علمی بین کلیه کشور‌های اسلامی برحسب تعداد مقالات دست یافته است.

ارتقای 17 پله‌ای رتبه کیفیت تولیدات مقالات علمی داغ و پر استناد کشور که از سال 2011 از رتبه 39 به رتبه 21 تا سال 2016 رسیده است، نشانگر کاربردی و اثربخش بودن مقالات است.

طبق گزارش سازمان ملل ایران از حیث تعداد عناوین کتاب منتشره در سال، نهمین کشور دنیاست. این رتبه در رشته‌های علمی متفاوت است، به‌طور مثال در کتب الهیات در رتبه 2، در کتب زبان‌شناسی در رتبه 3، در کتب عمومی در رتبه 12، در روانشناسی و فلسفه در رتبه 13 و در علوم کاربردی در رتبه 16 جهان قرار دارد.

سریعترین نرخ رشد علمی جهان مربوط به ایران است که 11 برابرِ نرخ رشد میانگین جهانی است.

قبل از انقلاب هیچ پارک رشد و علم و فناوری در کشور وجود نداشت/تولید علم در حوزه علوم پزشکی به 75 برابر زمان طاغوت رسیده است

پس از انقلاب اسلامی شاهد دستاورد‌های متعدد علمی و فناوری در علوم و رشته‌هایی مانند هسته‌ای، نانو، بیوتکنولوژی، موشکی، سلول‌های بنیادین، هوافضا، دارو‌های نوترکیب و پزشکی بوده‌ایم که ثابت نمود در صورت اتکا به ظرفیتهای داخلی و مدیریت مناسب آنها، دسترسی به قله‌های علم و فناوری امکان پذیر است، از جمله تولید علم در حوزه علوم پزشکی به 75 برابر زمان طاغوت رسیده است. (اسکوپوس) این پیشرفت در علم پزشکی موجب شده است امید به زندگی که قبل از انقلاب در ایران 54 سال بوده است در سال 2017 به 76 سال رسیده که از این حیث رتبه هفتم جهان را دارا است.

ایران از کشوری فاقد افتخارات و فاقد نوآوری در قبل انقلاب در حوزه فنی و مهندسی به سومین کشور در تربیت مهندس در سال 2018 دست یافته است.

ایران هشتمین کشور دنیا در پرتاب ماهواره است.

ایران پنجمین کشور در نانو در سال 2016 است.

ایران چهاردهمین کشور در علوم و فیزیکی هسته‌ای در سال 2016 است.

ایران پنجمین کشور در مهندسی شیمی و مهندسی انرژی برحسب شاخص تولید مقالات در اسکوپوس در 2015 است.

ایران نهمین کشور در مهندسی عمران و مهندسی اقیانوس برحسب شاخص تولید مقالات در اسکوپوس در 2015 است.

ایران یازدهمین کشور در مهندسی هوافضا برحسب شاخص تولید مقالات در اسکوپوس در 2015 است.

ایران دوازدهمین کشور در مهندسی صنایع برحسب شاخص تولید مقالات در اسکوپوس در 2015 است.

صنعت هواپیمایی ایران در رتبه دهم در بین 147 کشور جهان است.

ایران در جمع 11 کشور دارای فناوری پرتاب ماهواره قرار دارد.

این در حالی است که در حوزه هایی مانند صنعت هوا فضا ، پزشکی ، هسته ای ،دریایی و... در حالی که قبل از انقلاب با حمایت همه جانبه کشورهای غربی تقریبا به هیچ رسیده بود اکنون به پیشرفت هایی دست پیدا کرده ایم که در عرصه جهانی اقدام تولید علم کرده ورتبه های برتر را در سطح دنیا داریم.

 

انتهای پیام/ر


 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب