سرویس: استان ایلامکد خبر: 55631|13:34 - 1401/06/02
نسخه چاپی

یادداشت؛

احیاگرانِ عاشورا

احیاگرانِ عاشورا
این فرهنگِ عاشورا بود که با مفاهیم آزادی خواهی، شهادت طلبی، استقامت در راه خدا، ایثار و قیام در مسیر الهی، منجر به پیروزی انقلاب اسلامی در برابر رژیم شاه با وجود حمایتِ قدرتمندانِ جهان شد؛ و نیز تداوم همین اندیشه بود که انقلاب اسلامی را در طول این ۴۳ سال در برابر طوفان هایِ سهمگینِ براندازان و فتنه گران حفظ کرد.

گروه فرهنگ و مذهب  ایلام بیدار ، “سجاد رستمی زاد” فعال رسانه ای در یادداشتی نوشت:  دین، تا در متن زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان نباشد و در جامعه اسلامی تجسم عینی نیابد، در حدّ "شناسنامه"  باقی می ماند و فرصت طلبان و قدرت طلبان، با تحریف و بدعت سازی، درون مایه حقیقی و اهداف اصلی آن را مسخ می کنند تا جایی که جز ظاهری از دین نماند.  

یکایک ائمه اطهار علیهم السلام، رسالت احیاگری دینِ خدا را بر عهده داشتند تا آن جا که در جهت احیاءِ دینِ تحریف شده، با زنده نگه داشتن شعائر، بدعت ها و بدعت گزاران را شناسایی و علیه آن ها قیام و اقدام می کردند.

سیاستِ دشمن، در مسخِ جریان عاشورا و به فراموشی سپردن آن بود تا بدعت ها را وارد دین کنند و ناروا بر مسند قدرت و ریاست تکیه زنند.

زمانی که این مهم (وارد شدن بدعت در دین)  اتفاق افتد مردم نیز در برخورد با این بدعت ها و انحراف ها، منفعلانه عمل می کنند و چه بسا با آن ها خو می گیرند. در این راه، احیاگرانِ دین، برای بیدار کردنِ جامعه ی خفته، به پا می خیزند و جانشان را فدا و مالشان را بذل می کنند.  

عاشورایِ حسینی،موثرترین و ماندگارترین حادثه ای بود که منشا تحولات بنیادین در تاریخ اسلام شد، در سایه یِ همین بذل خون و نثار جان بود که دین تحریف شده یِ رسول الله احیاء و برای همه ی مسلمانان الگویی شد تا در برابر فساد و بدعت و ظلم ساکت ننشینند و برای اجرای حدود الهی قیام کنند.

هدف از قیام عاشورا، احیاء دینِ به زوال رفته و تحریف شده رسول خدا .ص. توسط مدعیان خلافت بود که برای مشروعیت بخشی به خلافتشان، حق و باطل را در هم تنیده بودند و اگر احیاگران عاشورا، در رساندن پیام آن به گوش تاریخ کوتاهی می کردند، هدف از قیام و  خون های به ناحق ریخته شان در هیاهویِ اغواگران و قدرت طلبان برای همیشه در همان ظهر عاشورای سال ۶۱  باقی می ماند.

استمرارِ نهضت های اصلاح طلبانه در تاریخ، حفظ اسلام انقلابی و حیات شیعه، مرهون قیام عاشورا و احیاگران آن است.  

این فرهنگِ عاشورا بود که با مفاهیم آزادی خواهی، شهادت طلبی، استقامت در راه خدا، ایثار و قیام در مسیر الهی، منجر به پیروزی انقلاب اسلامی در برابر رژیم شاه با وجود حمایتِ قدرتمندانِ جهان شد؛ و نیز تداوم همین اندیشه بود که انقلاب اسلامی را در طول این ۴۳ سال در برابر طوفان هایِ سهمگینِ براندازان و فتنه گران حفظ کرد.  

عشقِ مقدس مردم ما به امام حسین.ع. و اعتقاد به پیروزیِ خون بر شمشیر، نظام سلطه را به زانو در آورده و همین امید به پیروزی در کشورهای لبنان، عراق، یمن، سوریه، فلسطین، کشمیر و سایر بلاد اسلامی، عرصه را بر مستکبرین تنگ کرده است.

حضرت زینب کبری (ع) و امام سجاد (ع) پیام خون شهدای کربلا را به گوش همگان رساندند و با صلابتِ حیدری اهداف نهضت امام حسین.ع. را در مسیر عبور کاروانِ اسرا از کربلا تا شام با ایراد خطابه، انجام سوگواری های هدفمند و سازنده، انتقال دقیق اخبار و حوادث واقعه کربلا برای همیشه ی تاریخ، ماندگار کردند.  

امروزه و در این شرایط نیز وظیفه ما فقط بزرگداشت شعائر و یا سوگواریِ تنها نیست، بلکه یاری رساندن به امام حسین (ع) و اهدافی است که برای آن قیام کرده است، جایی که معروفی ترک و به منکری عمل شود و فساد در جامعه اشاعه پیدا کند یعنی ما در یاری رساندن به امام کوتاهی کرده ایم.

هنوز هم ندای " هل من ناصر ینصرنی" امام (ع) برای یاری دین خدا به گوش می رسد و احیاگران نیز در هرجایی که باشند برای یاری دین خدا به پا می خیزند و به این ندا لبیک می گویند.  

هنوز هم خون عاشوراییان در عالم جریان ساز می شود و #سیده_شهلا ها  زینب صفت فریاد #یا_حسین (ع) را در جامعه ی خفته طنین انداز می کنند تا بار دیگر یزیدیان زمانه رسوا شوند تا مبادا معروف ها ترک و منکر ها رواج یابد.

 

انتهای پیام/ر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین ها