سرویس: استان ایلامکد خبر: 55625|00:53 - 1401/05/14
نسخه چاپی

یادداشت اختصاصی؛

نماز جمعه، سنگری حقیقی در میان هیاهوی مجازی عصر حاضر

نماز جمعه، سنگری حقیقی در میان هیاهوی مجازی عصر حاضر
نماز جمعه فارغ از جنجالهای مجازی، تصویری حقیقی‌ست که با اشاعه‌ی رشته‌های وحدت و همبستگی ،نشر واقعیات، ترویج اخلاق اسلامی و گسترش فرهنگ دینی همه‌ی این توطئه‌ها را در فضایی کاملاً معنوی خنثی می‌سازد.

به گزارش ایلام بیدار ، آیین عبادی - سیاسی نماز جمعه، یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های دینی و وجه تمایز اسلام با سایر ادیان است که در روح خود دارای آثارِ اثر گذار بی شماری‌ست که هر کدام از آنها، بیانگر یکی از اهداف ریشه‌ای دین مبین اسلام و معّرف هویت حقیقی آن می‌باشد. اهدافی که به منظور تربیت و تعالی انسان‌ و رساندن او به بالاترین درجه‌‌ی خلقت تبیین و تعیین شده‌اند و بدون شک بستری خواهند شد برای اعتلای روح و تزکیه‌ی نفس. 

دستاوردهای گرانقدری چون، تقوای الهی - رشد فردی و وحدت کلمه که دو عنصر حیاتی و بسیار مهم برای تداوم مکتب الهی اسلام و نیز ایجاد همبستگی و قدرت در بین مسلمین جهان هستند، از جمله‌ اهداف و آثار نماز پر فیض جمعه می‌باشند.

نماز جمعه، میعادگاهی برای به زنجیر کشیدن شیطان

ادای فریضه‌ی معنوی نماز جمعه، صرفاً منحصر به دوران ما نیست و از بدو ظهور اسلام ، با نزول قران و آغاز رسالت پیامبر اکرم ( ص)، پایه گذاری شده و همواره به عنوان سدّی مستحکم و تریبونی سیاسی- اجتماعی در برابر تمام هجمه‌ها و دسیسه‌های شیطانی و خصمانه مورد توجه پیامبر، ائمه اطهار و علمای دین بوده و هست ودر روایت متعدد به تلاش شیطان برای ممانعت از شرکت مردم در این اجتماع باشکوه اشاره شده است. رسول اکرم (ص) در این خصوص فرموده‌اند:

هنگامی که روز جمعه فرا می‌رسد، شیاطین به بازارها می‌روند تا برای مردم مانع ایجاد کنند و آنها را از رفتن به نماز جمعه بازدارند.( کنز‌العمال ج ۷ ص ۷۳۶). 

با عنایت به همین حدیث شریف، عظمت و شکوه نماز پرصلابت جمعه و ترس و رعب دشمنان از این همایش نورانی و تلاشهای ذلیلانه‌ی آنان برای تضعیف این حرکت الهی به خوبی استناد می‌شود. 

دنیای پر رنگ و لعاب مجازی حقیر‌تر از آن است که جلوه و تلالو حقیقی نماز جمعه را تحت شعاع خود قرار دهد

دین مبین اسلام و دستاوردهای انسان ساز آن، تحت نظارت و حمایت ذات اقدس الهی قرار دارد و گواه این مدعا، شکست تمام نقشه‌های ملحدان و مرتدان در جهت ضربه زدن بر پیکره‌ی دین  و کاهش گسترش و نفوذ اسلام در جهان است. اینکه خداوند در تمام ادوار، وعده‌ی خود را در خصوص غلبه‌ی حق بر باطل تحقق بخشیده، نشان از حقانیت اسلام و مسلمین دارد. در این میان سنگر همیشه فعال و پویای نماز جمعه، به عنوان قطب اصلی و پایگاهی قدرتمند در جهت حفظ و نشر ارزشهای اسلام و مسلمین از اهمیت صدچندانی برخوردار است و مسلمانان نیز باید با وقوف به این مهم و با شرکت مداوم و آگاهانه در این فریضه، همانند سربازانی همیشه بیدار، در صحنه حضور داشته باشند تا هم به عزت و سربلندی شخصی و اجتماعی دست یابند و هم به سهم خود، دشمن را در رسیدن به اهداف پلیدش ناکام گذارند زیرا وقوع این امر، مساوی‌ست با تعالی و هدایت . 

امام صادق ( ع ) در این خصوص( مستدرک الوسائل ج ۶ ص ۵ ) چنین فرموده: 

بدانید که خداوند بلندمرتبه، مومنان را به وسیله‌ی نماز جمعه گرامی داشته است. 

تکریم مومنان و شکوه ماندگار اسلام در دنیا، نکته‌ای است که در دنیای هزار نقش و رنگ مجازی به دفعات مورد هجوم قرار گرفته و دشمنان با صرف هزینه‌های گزاف، سعی در وارونه جلوه دادن آن کرده‌اند. اما، نماز جمعه فارغ از جنجالهای مجازی، تصویری حقیقی‌ست که با اشاعه‌ی رشته‌های وحدت و همبستگی ، نشر واقعیات ، ترویج اخلاق اسلامی و گسترش فرهنگ دینی همه‌ی این توطئه‌ها را در فضایی کاملاً معنوی خنثی می‌سازد و واقعیتی ملموس و بی شک و شبهه را به مومنین و مسلیمن ارائه می‌دهد.

نماز جمعه، نمایشی از اتحاد و اعتماد بین پیشوایان دینی و مردم

اساس تاثیر گذاری و تاثیر پذیری در هر رابطه‌ی برپایه صداقت و خیرخواهی و خیر طلبی استوار است. از آنجا که رسالت اصلی نماز پر فیض جمعه هدایت و آگاه سازی آحاد مختلف مردم به ویژه قشر آینده ساز جوان و نوجوان نسبت به جهان پیرامون است، ائمه جماعات این وظیفه خطیر را بر دوش دارند و باید مطابق نیازهای معنوی جامعه و خواسته‌های واقعی آنان و با استناد به آیات الهی و روایات اسلامی، به ترویج واقعیت بپردازند و تریبون نماز جمعه را به منبعی موثق برای کسب اطلاعات تبدیل سازند تا جایی که مردم و به ویژه جوانان و نوجوانان که طعمه‌های اصلی دشمنان هستند، بی هیچ نگرانی و تنشی به پاسخ تمام سوالات و ابهامات شخصی و اجتماعی خود دست یابند و از سویی دیگر ، دنیای سیاست و حوادث و حواشی آن را نیز به درستی رصد کنند و در

دشمنان اسلام و شریعت نیز به خوبی به این نکته واقف‌اند که تعامل و اعتماد بین مردم و پیشوایان دینی و ائمه جماعات، زنگ خطری جدی‌ برای خواسته‌ی اصلی آنان، که همان ایجاد نفاق و تفرقه‌ بین سران دینی و عامه مردم می باشد.

امام علی ( ع) در این خصوص می‌فرماید: 

اگر در سه چیز با پیشوایان و رهبران دینی خود مخالفت ورزید، هلاک خواهید شد، نماز جمعه، جهاد با نفس و مناسک حج. ( مستدرک الوسایل ج ۶ ص۷).

این حدیث شریف به خوبی حق مطلب را ادا نموده و دلیب واجب بودن تبعیت از پیشوایان دین را آشکار می‌سازد. 

معماری زیبای اسلامی و فضای سازی معنوی مساجد، زمینه‌ فراهم نموده تا نماز جمعه در فضایی بسیار زیبا و معنوی اقامه گردد

معماری اسلامی که هنر بی بدیل ایرانیان است و با سازه‌های مذهبی، اماکن زیارتی و مرقد مطهر امامان به جهان معرفی شده است، آنچنان قدرتمند و اثر گذار است که برای معرفی نیاز به هیچ توضیح اضافه‌ای ندارد و در حقیقت به زبان گویای فرهنگ ایرانی اسلامی تبدیل شده است.‌ زبانی که در جای‌جای جهان جاری شده و در سراسر دنیا، برای مردم شناخته شده است و این یعنی قدرت تلفیق دین و هنر. 

امید است در حال حاضر و با گسترش افسار گسیخته‌ی دنیای مجازی و تحرکات ضد  دینی، جامعه روحانیت و در راس آنها ائمه جمعه با تاسی از پیامبر اکرم ( ص) و امامان معصوم، در فضایی صمیمی و دوستانه به ترویج دین بپردازند و با پرهیز از هر گونه افراط و تفریط واقعیات دین را بسیار هم جامع، کامل و بی نقص است در سطح جامعه پیاده کنند.

 

انتهای پیام/ک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین ها