کد مطلب: 31361
تاریخ انتشار : 1396-12-05 07:56
نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: رشد بودجه ۹۷ ضعیف است و بیشتر نمایندگان مجلس از وضعیت بودجه نارضایتی هستند.

به گزارش ايلام بيدار به نقل از ملکشاهی خبر، "سلام امینی"؛ نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی، درخصوص روند بررسی وضعیت بودجه سال 1397 گفت: سند بودجه یک لایحه است که معمولا اواخر شهریور و اوایل مهرماه از سوی دولت کلید می خورد، تمام سازمانهای وابسته به دولت درخواست اعتبار و درآمدهای خود را اعلام و توسط سازمان بودجه استانها و سازمان برنامه و بودجه کل کشور جمع بندی و سپس در هیئت دولت تصویب و بعد از دوسه ماه در آذرماه توسط رئیس جمهور تحویل مجلس می گردد.

وی اظهار کرد: بودجه سالیانه توسط رئیس جمهور در آذرماه به مجلس ارائه گردید و بعد از آن به  کمیسیونهای مجلس ارجاع و حدود یک ماه در کمیسیونها بررسی شده و سپس به کمیسیون تلفیق می رود و بعد از بررسی در کمیسیون تلفیق به صحن مجلس می رود.

امینی با اشاره به وضعیت کنونی بودجه سال 97 گفت: در بررسی وضعیت بودجه سال 97 در وضعیت بررسی هزینه ای قرار داریم و تا چند روز آینده تمام می شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی؛ سرکشی نمایندگان از حوزه های انتخابیه در ایام دهه فجر، نیاز به بحث و بررسی وضعیت بودجه و الحاقی نظر نمایندگان را از عوامل طولانی تر شدن روند بررسی بودجه 97 عنوان کرد.

وی افزود: طولانی شدن بررسی وضعیت بوجه سال 97 در مجلس شورای اسلامی امری غیر عادی نیست چرا که قرار است بودجه یک سال کشور طراحی شود.

امینی با اشاره به ارقام بودجه سال آینده کشور گفت: بودجه سال 97 بیش از 1200 هزار میلیارد تومان است که به دو قسمت تقسیم می شود؛ بودجه عمومی کشور 424 هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت ها و موسسلت دولتی در حدود 800 هزار میلیارد تومان می باشد.

بودجه عمومی نیز به دوقسمت تقسیم که بودجه منابع عمومی 370 هزار میلیارد تومان و اختصاصی(درآمدهای دستانی دستگاهها) 57 هزار میلیارد تومان است.

قسمت عمومی بودجه که 370 هزار میلیارد تومان است از نفت و مالیات تامین می شود؛ 107 هزار میلیارد از محل فروش نفت، گاز، میعانات و مشتقات نفت وحدود 270 هزار میلیارد از طریق عوارض و مالیات تامین می گردد.

بودجه عمومی کشور نسبت به سنوات قبل، کتر از یک سوم در حدود 28 درصد وابستگی به نفت دارد و این در راستای سیاستگذاری های نظام و سیاستگذاری های برنامه ششم توسعه و سند بالادستی 1404 چشم انداز بیست ساله که مورد نظر مقام معظم رهبری است که در این راستا خوب حرکت کرده و داریم از نفت فاصله می گیریم.

نماینده مردم استان ایلام در مجلس ادامه داد: از 107 هزار میلیارد تومان بودجه که فروش نفت است، 32 درصد آن به صندوق توسعه ملی در راستای کمک به تولید و اشتغال، 14.5 درصد به وزارت نفت در راستای توسعه میادین نفتی و پالایشگاهها و تجهیزات و دانش فنی و سه درصد سهم مناطق نفت خیز و گاز خیز از جمله ایلام تعلق می گیرد و مابقی برای دولت هزینه می گردد.

وی با ابراز نارضایتی از بودجه عمران و توسعه گفت: رقم بالایی از بودجه سال 97 به سمت هزینه از جمله حقوق می رود و بایستی رقم بیشتری از بودجه برای عمران و توسعه اختصاص یابد که متاسفانه خیای از نمایندگان از وضعیت بودجه عمران و توسعه راضی نیستند، البته گرفتار یک سری فشارهای بین المللی هستیم.

در مجموع بیشتر نمایندگان مجلس از بودجه 97 راضی نیستند ولی اقتضای شرایط مملکت بیشتر از این کشش ندارد.

بودجه 97 نسبت به بودجه 96 رشد کمی دارد، فعلا حدود سه یا چهار درصد رشد دارد که علی القاعده می بایست حدود 15 درصد رشد داشته باشد.

امینی با اعلام افزایش سهم استان ایلام در بودجه سال آینده گفت: سهم استان ایلام در بودجه 97 حدود 450 میلیارد پیشنهاد داده شد که به 550 میلیارد رسید و حدود 100 میلیارد نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

ما به دنبال این هستیم که پروژه های استان را به سمت اعتبارات ملی ببریم.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سال گذشته 20 میلیارد تومان برای اربعین به استان ایلام مصوب شد که حدود 17 میلیارد تومان آن جذب گردید.

در بودجه سال 97 اعتبارات اربعین استان حذف شده بود که با پیگیری آقای سلیمانی دشتکی استاندار ایلام با وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه و تماس ایشان با نمایندگان استان در مجلس، در نهایت جزء ردیف اعتبارات قرار گرفت که الان به دنبال این هستیم تا در بودجه تعریف شود ولی هنوز رقم بودجه اربعین استان ایلام در سال 97 مشخص نشده است.

وی  با اشاره به نقاط ضعف و معایب بودجه سال 97 گفت: رشد بودجه سال 97 ضعیف است، رقم بودجه عمرانی کم است و بیشترش هزینه ای است.

امینی با اشاره به علل و ریشه رشد ضعیف بودجه گفت: از مهمترین عوامل رشد ضعیف بودجه سال97، کم بودن درآمد کشور است.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: خیلی از مسائل متاثر از مسائل سیاسی است و خیلی از مسائل اقتصادی نیز از افکار سیاسی و روابط بین الملل تاثیر می پذیرد چرا که روابط بین الملل قطعا بر مسائل اقتصادی تاثیر دارد.

وی یادآور شد: کشور ما به دنبال توسعه روابط بین الملل است ولی فشارهای سیاسی بر کشور ما کم نیستند از جمله تحریم ها.

امینی؛ تحقق اقتصادمقاومتی را بهترین راه جایگزین با تحریم های اقتصادی عنوان کرد و گفت: راه جایگزین مقابله با تحریم های اقتصادی؛ خودکفایی، تولید داخل و به نگاه به درون، تکیه بر داشته های خود و اقتصادمقاومتی است. ضمن اینکه محصولی که تولید می کنیم بایستی بتوانیم صادرکنیم و به درآمد برای کشور تبدیل شود.

 

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب