کد مطلب: 31348
تاریخ انتشار : 1396-12-03 07:57
سد کرخه يکي از سدهاي بزرگ کشور است که در صورت استفاده از آب پشت سد در حوزه کشاورزي مي توان شاهد رفع محرومیت بخش کلات مورموری بود.

به گزارش ايلام بيدار به نقل از  آبدانان خبر  سد کرخه یکی از بزرگترین سد خاکی خاورمیانه است که عقبه ی آن حدود ۶۰ کیلومتر از خاک شهرستان آبدانان را در بر می گیرداین سد که در سال 78آبگیری شده است تاکنون استفاده ای برای کشاورزان شهرستان آبدانان نداشته و مردم خواهان برداشت آب از عقبه ی سد کرخه هستند

 در صورت استفاده از آب عقبه ی سد کرخه علاوه بر تامین آب کشاورزی منطقه ی کلات،قابلیت تبدیل شدن به منطقه ی گردشگری و همچنین منطقه ای برای رونق صید و صیادی را دارد.
سد کرخه یکی از سدهای بزرگ کشور است که در صورت استفاده آب از عقبه این سد می توان شاهد توسعه بخش کشاورزی در شهرستان آبدانان بود.
رضا علیمحمدی از اهالی شهرستان  آبدانان گفت: زمین های کشاورزی اهالی منطقه کلات مورموری دیم هستند 

وی گفت: اگر منابع آبی وجود داشته باشند و زمین های کشاورزی آبی شوند در این منطقه مستعد تولید چند برابر می شود

محمد رضایی یکی دیگر از کشاورزان ساکن  این منطقه اظهار داشت: ما کشاورزان بخش مورموری امیدوار بودند که از عقبه این سد برداشت کنیم که تا به امروز این امر تحقق پیدا نکرده است.

15هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان تبدیل به آبی می شوند

عباس پیری رئیس جهاد کشاورزی آبدانان اظهار داشت: در صورتی که کشاورزان آبدانانی بتوانند از آب عقبه سد کرخه برداشت کنند در حدود ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و اراضی ملی می توانند تبدیل به آبی شوند.

عدم موافقت وزارت نیرو با تخصیص آب

مجید عسگری فرماندار آبدانان اظهار داشت: برداشت آب از عقبه سد کرخه با توجه به مصوباتی که از قبل وجود داشته در این زمینه هدف گذاری شده است.
وی افزود: اما به دلیل عدم موافقت وزارت نیرو با تخصیص فعلا این امر محقق نشده است.

نیازمند مجوز تخصیص از وزارت نیرو

ذوالفقار مهدی زاده مدیرعامل آب منطقه ای استان اظهار داشت: در شهرستان آبدانان مطالعه سد کرخه تکمیل شده و نیز فاز اول این سد مصوب شده است.
وی افزود: اما اجرایی کردن این طرح نیازمند مجوز تخصیص آن از طریق وزارت نیرو است.

لزوم استفاده از ظرفیت های گردشگری در عقبه سد کرخه

عقبه سد کرخه با توجه به چشم انداز زیبای آن می تواند از نظر گردشگری هم مورد توجه باشد.

احمد ایمانی"، رئیس محیط زیست آبدانان اظهار داشت: علاوه بر پرندگان و حیات وحش بومی، هر ساله پذیرای بسیاری از پرندگان مهاجر آبزی است.
مجید اولاد رئیس میراث فرهنگی آبدانان نیز اظهار داشت: اگر چنان چه سرمایه گذاری رغبت کند در این نقطه  در رابطه با ایجاد سایت گردشگری سرمایه گذاری کند میراث فرهنگی نیز همکاری لازم را انجام می دهد.

استفاده بهینه از ظرفیت ها می تواند توسعه پایدار را به دنبال داشته باشد عقبه سد کرخه ظرفیتی است که استفاده از آن می تواند شهرستان آبدانان را به یک قطب تولیدی اقتصادی تبدیل کند.

انتهای پیام/الف

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب