کد مطلب: 31347
تاریخ انتشار : 1396-12-03 07:46
برداشت های مازاد و بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، خشک شدن فصلی رودخانه ها و نابودی دریاچه ها و تالاب ها در این سالها به یک چالش‌ جهانی تبدیل شده است.

به گزارش ايلام بيدار به نقل از  آوای مهران طی دهه های اخیر، احداث و بهره‌برداری از سامانه هایی با ذخایر بزرگ نظیر سدها و توسعه فن آوری حفر چاه های عمیق، منجر به افزایش برداشت آب شده است. ضمن اینکه اینگونه بهره برداری موجب وابستگی شدید به منابع آب ناپایدار و رقابت بخشی شده و برای جبران کمبود آب، به مرزهای جدید آبی که عمدتا منابع آب غیر تجدید پذیر هستند ورود پیدا می‌کنند.

بر اساس آمار اعلامی میزان آب تجدید پذیر قابل استفاده در پهنه کشور 130 میلیارد متر مکعب در حالی برآورد می شود که به دلیل کاهش میزان بارندگی و افزایش دما در 10 سال گذشته نیز این میزان به مراتب کمتر است.

بر اساس شاخص های بین المللی اگر مصرف منابع آبی تجدید پذیر در یک کشور تا 60 درصد باشد آن کشور باشد آن کشور دارای تنش آبی و بیش از این میزان وضعیت منابع آب آن کشور بحرانی است این در حالی است که میزان مصرف 92 درصدی از منابع آب تجدیدپذیر در ایران یک بحران واقعی و جدی است.

بیش از 90 درصد مصرف آب  ایران، در بخش کشاورزی است این در حالیست که 30 درصد جمعیت شاغل در کشور در اراضی کشاورزی مشغول بکار هستند بنابراین برای توسعه اشتغال و اقتصاد ناچار به فشار بر بخش آب هستیم مشکلات بحران آب فرابخشی است و نباید از مباحث مختلف مرتبط با آب غفلت کرد مباحثی نظیر مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در کنار مسائل مرتبط به مباحث فنی و دانش و تخصص و نوآوری ها در این زمینه است.

راه حل های که برای رفع این بحران اتخاذ شده ظاهرآ ساده است مانند کاهش مصرف آب، تصفیه، استفاده مجددا از فاضلاب و بهره‌برداری از هر نوع آب قابل در دسترس، اما اینگونه راه حل های ساده، تبعات سیاسی و اجتماعی سختی به همراه دارد به عنوان مثال سهم کدام حق آبه بر باید کاسته شود؟ چه منطقه ای، چه بخشی، و چه کشاورزی؟ پیامد اقتصادی، اجتماعی و امنیت غذایی چنین کاهشی چه خواهد شد؟ تبعات زیست محیطی آنها چگونه خواهد بود؟

در این راستا تا هنگامی که آب اضافه قابل استحصال وجود داشته باشد گرایش به سمت استفاده هر بیشتر از منابع آب بوده است.

لذا با توجه به بارشهای کم سال جاری و هشدارهای بحران آبی در سال 97-96 مصاحبه ای را با "امیرعلی علیزاده"، مدیر اداره منابع آب شهرستان مهران به منظور تشریح وضعیت منابع آب دشت مهران و اقدامات انجام گرفته در جهت عبور از این بحران و یا کاهش اثرات این بحران بعمل آورده ایم.

"امیرعلی علیزاده"، مدیر اداره منابع آب شهرستان مهران با اعلام  میزان 40 درصدی کاهش بارندگی های دشت مهران در سال گذشته و  تا پایان بهمن ماه سال جاری در خصوص منابع آب زیرزمینی در دشت، گفت تعداد 4 دشت ممنوعه از لحاظ حفاری و برداشت آب از سفره های زیرزمینی در استان ایلام با مجموع کسری مخزن 11/14  میلیون متر مکعب وجود دارد که از این میزان 5/81 میلیون متر مکعب در سال مربوط به دشت مهران است که این یعنی دشت مهران به تنهایی بیش از 50 درصد کسری مخزن منابع آب زیرزمینی را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به میانگین افت سالیانه80 سانتی متری سطح این منبع ارزشمند در 17 سال گذشته تا قبل از اجرای برنامه های طرح تعادل بخشی میزان این افت در مجموع را 13/5 متر اعلام کرد که این موضوع وضعیت بحران در این دشت را مشهود می نماید.

مدیر اداره منابع آب شهرستان مهران در ادامه مصاحبه با خبرنگار سایت آوای مهران اظهار کرد: بیش از  70 درصد منابع آب مورد استفاده در دشت مهران از طریق استحصال از چاههای کشاورزی و مابقی آن از طریق منابع آب سطحی در حال بهره برداری می باشد و علاوه بر آن تنها منبع آب شرب شهروندان مهرانی و روستاهای بخش مرکزی نیز از این منبع ارزشمند و استراتژیک می باشد که متاسفانه افت سطح آب این منبع علاوه بر احتمال حمله آب شور منجر به کاهش کیفیت آن گردیده است لذا اهمیت صیانت و حفاظت و اجرای برنامه های طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی بسیار پر رنگ می باشد.

وی در خصوص برنامه های طرح تعادل بخشی نیز افزود برنامه های طرح تعادل بخشی شامل 15 پروژه غیر سازه ای در دشت پایلوت مهران در حال پیگیری است که مطمئنا اختصاص اعتبارات ریالی و اجرای میدانی آن منجر به بهبود وضعیت این دشت خواهد شد به طوری که اجرای بخشی از اهداف طرح مورد بحث در دو سال آبی گذشته توسط این اداره تغییرات قابل توجهی را از خود نشان داده است.

براساس گزارشات هیدروگراف چاههای پیزومتری که زبان گویای وضعیت دشت از لحاظ آبی هستند ما به برنامه های در دست اقدام بسیار امیدوار هستیم.

در ادامه مصاحبه اختصاصی سایت آوای مهران با مدیر اداره منابع آب شهرستان مهران به منظور تشریح برنامه‌های عملیاتی دشت مهران در جهت کاهش اثرات بارندگی ها و خشکسالی احتمالی علیزاده افزود: اجرای برنامه‌های طرح تعادل بخشی در واقع تلاشی برای نجات آب بصورت مدیریت یکپارچه منابع آب زیرزمینی در بسیاری از دشت‌های بحرانی و هدف در ایران است. که اجرای صحیح این برنامه ها مورد تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است و بصورت جدی و ماهیانه تحت رصد و پایش قرار می گیرد از جمله این موارد فعال سازی گروه های گشت و بازرسی است که در حال حاضر 2 گروه گشت هر روزه در حال بررسی آخرین وضعیت منابع آبی حوزه عمل می باشند که علاوه بر نظارت بر عملکردها و تهیه اطلاعات و آمار مورد نیاز در صورت مشاهده تخلف و یا وصول گزارشات مردمی در این زمینه بخوبی ماموریت‌های خود را پیگیری می نمایند.

وی گفت: اهمیت این موضوع در این است که حضور و گشت زنی های مداوم موجب کاهش تخلفات در این زمینه شده است.

علیزاده افزود: از دیگر اهداف طرح تعادل بخشی  صدور پروانه بهینه مصرف برای چاههای کشاورزی بوده که در این برنامه انجام گرفته ضمن کاهش مجوز برداشت تعدادی از چاههای دارای پروانه بهره برداری به میزان نزدیک به 550 لیتر در ثانیه و ابلاغ این میزان کسری به مالکان چاههای کشاورزی در ادامه، برنامه عملیاتی دشت مهران را نیز به تایید مدیریت منابع آب ایران رسانده است که به استناد این ابلاغیه میزان برداشت آب کشاورزی از منابع آب زیرزمینی از 32 میلیون متر مکعب به 27 میلیون متر مکعب کاهش رسیده و اجرای برنامه تعدیل در مجوزهای برداشت تا سقف 16 درصد تکلیف گردیده که بزودی با قرار گرفتن در برش عملیاتی، این برنامه نیز اجرایی خواهد شد.

وی در خصوص نصب کنتورهای هوشمند مورد تایید وزارت نیرو نیز گفت: با وجود نصب 73 درصد کنتور هوشمند بر روی چاههای و عدم تخصیص اعتبار لازم جهت نصب سایر کنتورها و تغییر برنامه ساخت در این نوع کنتورهای هوشمند در سال جاری بنا به اعلام اداره برق شهرستان مهران 30 مورد نصب گردیده و در صورت تامین منابع مالی امیدواریم تعداد 20 کنتور حجمی نیز بر روی چاههای دشت مهران نصب گردد تا در سال‌های آینده مابقی چاههای دشت مهران به این سیستم های کنترلی تجهیز گردند.

علیزاده با اشاره به اهمیت نصب کنتورهای هوشمند در این مصاحبه اعلام کرد: عملا رسیدن به ایده آل طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از برداشت های مازاد، با نصب کنتور های هوشمند و مستند سازی امکان پذیر است اما حال چون این امکان در حال حاضر فراهم نیست یکی دیگر از برنامه‌های اجرا شده حذف کشت های آب دوست می باشد که در گام اول و با همکاری و تعامل مالکان چاههای کشاورزی و به منظور اصلاح الگوی کشت پر مصرف با کشت مناسب نسبت به عدم کشت ذرت که عملا 3/5 میلیون مترمکعب از حجم برداشت‌های غیر مجاز را کاهش داد.

این مسئول با اشاره به رها سازی روان آبهای ناشی از سیلاب ها به داخل طرح های تغذیه مصنوعی منابع آب زیرزمینی واقع در مناطق بانرحمان و شهرک اسلامیه به ميزان 6 میلیون متر مکعب و همچنین هدایت آب از طریق کانالهای شبکه آبياري کنجانچم برای اولین بار در ماه‌های که عملا کشاورزان منطقه نیازی به این آب ندارند(ماه‌ها خرداد و تیر) به داخل رودخانه گاوی به منظور تقویت منابع آب زیرزمینی به میزان 6/1 میلیون متر مکعب خبر دارد و افزود خداوند متعال را شاکریم علیرغم خشکسالی به وجود آمده با مجموع اقدامات و همکاری سایر نهاد ها از جمله اعضای شورای حفاظت منابع آب شهرستان و همچنین همراهی دستورات قاطع مرجع قضایی و همکاری صمیمانه مالکان چاههای کشاورزی در دو سال گذشته ما به تعادل سالیانه نزدیک شده ایم اما این به معنای جبران کسری مخزن و یا عبور از بحران نیست بلکه با برنامه های  در دست اقدام، در گام اول به دنبال رسیدن به تعادل و در گام بعدی برای جبران افت ناشی از ده تا پانزده سال اخیر هدف گذاری شده است.

 

 

انتهای پیام/الف

 

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب