کد مطلب: 31327
تاریخ انتشار : 1396-12-02 07:43
مدرس دانشگاه گفت :ایران نیز به عنوان تأمین‌کننده انرژی و تسهیل ترانزیت کالا نقش مهمی را در سیاست‌های اقتصادی هند دارد.

به گزارش ايلام بيدار به نقل از جویزر، سفر سه روزه رئیس‌جمهور به هند را باید اقدامی قابل اهمیت دانست که می‌تواند حاوی دستاوردهایی برای کشورمان باشد،به ویژه آنکه هند از جمله کشورهایی است که در خرید نفت ایران نقش قابل توجهی میتواند در مبادلات تجاری برای ایران داشته باشد، همچنین این کشور دارای اقتصاد متنوعی است و بخش‌های مختلف کشاورزی، نساجی، صنعت، خدمات و ... اقتصاد هند را در بر می‌گیرد.

رسانه‌های هندی نیز به اهمیت سفر رئیس‌جمهور ایران به کشورشان تأکید کردند. روزنامه "فایننشال اکسپرس" در رابطه با سفر حسن روحانی گزارش داد: انتظار می‌رود سفر روحانی فرصتی به دو کشور بدهد تا جدیدترین تحولات منطقه را بررسی کرده و روابط اقتصادی خود از جمله پروژه بندر چابهار را گسترش دهند.

لذا با این اوصاف تردیدی نیست که هند کشور استراتژیکی در حوزه اقتصادی محسوب می‌شود، این در حالی است که ایران نیز به عنوان تأمین‌کننده انرژی و تسهیل ترانزیت کالا نقش مهمی را در سیاست‌های اقتصادی هند دارد. فناوری، انرژی، بازار مصرف پرسود، ترانزیت کالا و سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین زمینه‌های همکاری اقتصادی دو کشور محسوب می‌شود

دکتر عباس آزادی دکتری اقتصاد و مدرس دانشگاه در گفتگو با خبر نگار ما  در رابطه با این سفر اظهار کرد: اقتصاد ایران و هند بیش از گذشته به هم پیوند خورده و روابط بسیار خوبی بین دو کشور برقرار شده است.

آزادی  با بیان اینکه از همه ظرفیت های اقتصادی در مناسبات دو کشور ایران و هند استفاده نشده است، افزود: مناسبات تاریخی و نزدیک ما به هند، یک امتیاز مهم در توسعه روابط دو جانبه تلقی می شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: اکنون هند از جایگاه جهانی برخوردار است و همکاری در بخش های مختلف اقتصادی از جمله انرژی و فناوری برای ایران یک فرصت مطلوب تلقی شود.

وی با تاکید بر اینکه راهی جز توسعه ارتباطات جهانی نداریم، افزود: تنوع ارتباط با همسایگان و دسترسی های آبی و خشکی، راهی برای توسعه ارتباط بیشتر با منطقه و دنیاست و در این میان، ارتباط با هند به عنوان کشوری که در مناسبات جهانی از جایگاه اقتصادی و ارتباطی بالایی برخوردار است و در کنار اقتصادهای بزرگ دنیا مانند چین، ادعاهایی دارد و در مقابل امپریالیسم نیز مقاوم تر است، یک فرصت تلقی می شود.

آزادی با بیان اینکه هند در چند سال گذشته تلاش کرده ارتباط خود با ایران در سطح خوبی حفظ کند، افزود: هند به اهمیت روابط با ایران واقف است، ایران نیز در صنایع مختلف با هند وارد فعالیت های اقتصادی شده که لزوم تداوم آن، در سفر رئیس جمهوری دنبال خواهد شد.

وی با بیان اینکه مصرف انرژی هند تا سال ۲۰۲۰ میلادی دو برابر فعلی خواهد شد، افزود: هند در سال های آینده، به منابع انرژی اصلی در حوزه خزر و خلیج فارس وابسته خواهد بود و ایران باید روی این موضوع متمرکز شود.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه هر ارتباط خارجی سه دستاورد مهم به همراه دارد،افزود: اولین دستاورد، توسعه روابط مستقم است که با آن کشور خواهیم داشت، دوم اثر این ارتباط روی دیگر کشورهاست که به روابط بیشتر ما با دنیا کمک می کند و سوم تاثیر این ارتباط بر سرمایه گذاری داخلی است که هر سه بعد، در نهایت موجب انتفال کالا، استفاده از تکنولوژی های روز، تامین منابع ارزی و مسایل مربوط به توسعه بازار و تحرک داخلی خواهد شد.

در نهایت می توان اظهار داشت :ایران در جهت رسیدن به برنامه های بلند مدت 1404 و برنامه ششم توسعه، باید بتوان در منطقه از جایگاه بالایی در جذب سرمایه گذاری های خارجی و همچنین افزایش مبادلات تجاری با کشورهای تاثیر گذار در منطقه را  داشته باشد که شکل گیری نیازهای دوجانبه ایران و هند خود میتواند گامی در راستانی اهداف بلند مدت توسعه کشور قلمداد گردد.

 

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب