اصلاحات,اعتدال,حسن روحانی,جواد شرفخانی,استان ایلام,ایلام بیدار
کد مطلب: 30822
تاریخ انتشار : 1396-10-25 12:49
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: سلسله موفقیت های ائتلاف اعتدال و اصلاحات انتخابات ریاست جمهوری اخیر در سال جاری بود که طی آن آقای روحانی درصد آرای بیشتری را کسب کرد.

"جواد شرفخانی"، عضو هیئت رئیسه شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان ایلام و دبیر حزب مردم سالاری استان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایلام بیدار در خصوص همگرایی میان اعتدال و جریان اصلاحات گفت: این همگرایی ریشه در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 دارد که تعدد کاندیدای جریان اصلاحات باعث روی کار آمدن پدیده ای جدید به نام دولت مهرورزان شد.

وی اظهار کرد: متاسفانه این موضوع در انتخابات پرهزینه سال 88 نیز تکرار شد و نظام را با چالش های جدی رو به رو کرد؛ اتحاد بین اصلاح طلبان و عدالت گرایان را می توان از سال 92 به بعد به صورت عینی مشاهده کرد، آن گاه که در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم آقای دکترعارف به توصیه بزرگان جریان اصلاح طلبی به نفع آقای روحانی از کاندیداتوری انصراف داد و این خود اولین اقدام عملی در این راستا بود و همین امر موجب پیروزی دکتر روحانی در انتخابات شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: بعد از آن، دولت به دلیل فشارهایی که لمس می کرد، نتوانست بخشی از مطالبات و خواسته های اصلاح طلبان را برآورده کند اما کماکان این همدلی تداوم داشت؛ در انتخابات سال 94 مجلس شورای اسلامی با طرح لیست امید باز هم شاهد همسویی اصلاح طلبان و اعتدال گریان بودیم به نحوی که تقریبا تمام کاندیداهای لیست امید به مجلس راه یافتند.

شرفخانی ادامه داد: گام سوم از سلسله موفقیت های این ائتلاف را می توان در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و انتخابات شوراهای شهر مشاهده کرد؛ این اتحاد در سال 96 نه تنها کمتر نشده بود بلکه بسیار قوی تر از دوره های قبل بود، لیست های شورای شهر در اکثریت قریب به اتفاق کلان شهرها، برنده انتخابات بودند و آقای روحانی درصد آرای بیشتری را کسب کردند.

سخنگوی شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان استان ایلام خاطرنشان کرد: امروزه می توان گفت خط کشی های گذشته میان اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو برداشته شده، به گونه ای که یک جریان جدید به نام جریان اعتدال به وجود آمده که لایه های میانی اصلاحات و اصولگرایان در آن قرار گرفته اند؛ این جریان در سه انتخابات گذشته در کنار جنبش اصلاح طلبی بوده است و جریان اصلاح طلبی هیچ برنامه ای برای تعیین مرز برای جدایی جریان اصولگرایی معتدل ندارد.

دبیر حزب مردم سالاری استان ایلام تصریح کرد: ما بعنوان جریان اصلاح طلب معتقد به گفتگو هستیم و این باب گفتگو را به منظور تعامل با اصولگرایان معتدل همواره باز می بینیم ، این موضوع نه تنها نقطه ضعفی برای اصلاح طلبان محسوب نمی گردد بلکه آن را بعنوان یک قابلیت و توانایی برای جذب و همگرایی بیشتر می پنداریم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: هر چند ممکن است در برخی موارد مواضع متفاوتی هم داشته باشیم که این یک امر طبیعی است؛ زیرا جریان اصلاح طلبی دارای مانیفست مشخص در حوزه های مختلف است، اما توانسته ایم اشتراکات حداقلی را با جریان اصولگرایی معتدل حفظ و یا حتی گسترش دهیم، هر چند ممکن است این گونه ائتلاف ها طبعاتی هم برای جریان اصلاح طلبی داشته باشد؛ اما موفقیت هایی برای توسعه کشور، خروج از بحران و دفع تحریم های ظالمانه به دنبال داشته است.

شرفخانی در پایان تأکید کرد: دولت تدبیر و امید چه در سطح ملی و چه در سطح استان ها و مناطق باید اصول و قوائد ائتلاف را بیش از گذشته مدنظر داشته باشد تا به اعتماد عمومی بعنوان یکی از سرمایه های اجتماعی آسیب وارد نشود.

 

انتهای پیام/س

برگزیده سایت

شهداری ایلام,فوت کارگر شهرداری,چرخ,استان ایلام,ایلام بیدار
به بهانه فوت یکی از کارگران شهرداری ایلام؛
گزارش خبری و تحلیلی از حامیان داخلی جاسوسان موشکی

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب